تبلیغات
بانک دانلودومطالب مذهبی - ( میلاد حضرت مهدى (علیه السلام) مبارك باد )
 
 


<-BlogDescription->

( میلاد حضرت مهدى (علیه السلام) مبارك باد )

( میلاد حضرت مهدى (علیه السلام) مبارك باد )

                آسمان و زمین چشم انتظار ولادت او بود. خورشید هم به انتظار آمدن او نشسته بود. ارواح پاك همه پیامبران و اولیاى الهى، گرداگرد خانه امام حسن عسكرى (علیه السلام)منتظرانه در آرزوى دمیدن نور جمال او به سر مى بردند. فجر نیمه شعبان بود. صداى آشناى اذان در كوچه پس كوچه هاى غریب شهر سامرا مى پیچید: «اشهد أن لا اِله الاّ اللّه»، «اشهد أنّ محمداً رسول اللّه».

                سیصد و هشت سال پیش كه خورشید وجود پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) در آسمان مكّه طلوع كرد، ظلمات شرك همه جا را آكنده بود و صداى هلهله بت پرستان بر گرد الهه هاى تراشیده از چوب و سنگ، فضا را آلوده ساخته بود.

                امّا اینك در سال 255 هجرى قمرى، در آستانه طلوع آخرین خورشید هدایت و رهبرى، بانك توحیدى «لا اِله اِلاّ اللّه» از مرزهاى شبه جزیره عرب تا شام و قسمتهاى وسیعى از قاره آفریقا همه جا طنین انداز شده و شهادت به رسالت محمد(صلى الله علیه وآله وسلم) بر مأذنه هاى سرتاسر سرزمین وسیع اسلامى هر صبح و شام تكرار مى شود با این همه، جاهلیّت ـ اگر چه در چهره اى جدید ـ هنوز پا برجاست و با محصور ماندن اهلبیت (علیهم السلام)، ظلمت شرك همچنان باقى است و بت هاى كاخ نشین در لباس خلافت پیغمبر(صلى الله علیه وآله وسلم)همچنان دست اندركار محو توحیدند.

                شاید از این روست كه حضرت مهدى (علیه السلام) در آغاز ولادت، زبان به ذكر شهادتین مى گشاید «أشهد أن لا اِله اِلاّ اللّه وحده لاشریك له و أنّ محمداً رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم)»( [1] )

                یا به روایتى دیگر در همان آغازین لحظه هاى تولّد زانو مى زند و مى گوید: «الحمد للّه رب العالمین و صلى اللّه على محمد و آله، زعمت الظلمة أنّ حجة اللّه داحضة، لو أذن لنا فى الكلام لزال الشك»( [2] ).

                سپاس خداى را كه پروردگار عالمیان است. و سلام و صلوات خدا بر محمد و خاندانش باد. ستمگران گمان بردند، كه حجت خدا نابود شدنى است! اگر به ما اجازه سخن گفتن داده مى شد، شك و تردید مردم در باره ما از بین مى رفت».

                پدرش امام حسن عسكرى (علیه السلام) كه اینك با دیدن چهره زیباى اولین و آخرین فرزند خویش، وعده خدا را عملى مى یافت، سرشار از شادى، سر به سجده گذاشت و گفت:

                «الحمد للّه الذى لم یخرجنى من الدنیا حتّى ارانى الخلف من بعدى.»( [3] )

                «سپاس خدا را كه مرا زنده نگه داشت تا فرزند و جانشین مرا به من بنمایاند.» سپس سر برداشت و به حاضران نگریست و فرمود:

                «او در صورت و سیرت، شبیه ترین مردم به رسول اللّه است، خدا او را در دوران غیبتش، محفوظ مى دارد و سپس ظاهر مى گرداند تا زمین را آنچنان كه از جور و ستم پر شده باشد از عدالت و داد آكنده سازد».( [4] )

                چشمان حضرت نرجس(علیها السلام) به اشك نشسته بود، آنقدر شاد بود كه آرامش بستر را تاب نمى آورد. برخاست و نشست و به صورت نورانى و چشمهاى درشت فرزندش خیره شد. مهدى (علیه السلام) كه در آغوش حكیمه خاتون قرار داشت، دستهایش را به طرف مادر دراز كرد و لحظه اى بعد در آغوش گرم او جاى گرفت.

                امام حسن عسكرى (علیه السلام) فرمود: «او چنانكه جدّمان رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم)فرمود: همنام و هم كنیه ایشان خواهد بود، پس نامش «محمد» و كنیه اش «ابوالقاسم» است.»

                عطر خاطره انگیز «صلوات» در فضاى خانه كوچك امام حسن عسكرى پیچیده بود و همگى اهل خانه داشتند به رسول اللّه (صلى الله علیه وآله وسلم)مى اندیشیدند. اى كاش او هم بود ... كه بود.

 

::
:: مرتبط با: دانشنامه مهدویت ,
نویسنده : عین میم
تاریخ : دوشنبه 3 تیر 1392