تبلیغات
بانک دانلودومطالب مذهبی - ( درجات انتظار ) ........روزه داران واقعى چگونه اند؟
 
 


<-BlogDescription->

( درجات انتظار ) ........روزه داران واقعى چگونه اند؟

( درجات انتظار )

روزه داران واقعى چگونه اند؟ شب زنده داران سحرخیزى كه به نیّت قرب الهى دست از خوردن و آشامیدن و بسیارى لذّت هاى حلال دیگر كشیده اند، بندگان با اخلاصى كه زبان و چشم و گوش و دست و حتّى دلشان را در محدوده فرمان خداى تعالى از هر چه ناخوشایند اوست باز داشته اند، ایمان آوردگان صادقى كه یاد محرومان مجال كامرانى را از آنان گرفته و ذكر قیامت فرصت گناه و نافرمانى را از ایشان سلب كرده است، از طلوع فجر تا غروب خورشید چه حالى دارند؟ حال منتظران نیز همانگونه است! آنان در پیشگاه خدا چه اجرى دارند؟ پاداش منتظران نیز همانند اجر آنان است!( [15] )

همنشینان امام زمان(علیه السلام) چگونه اند؟ سعادتمندانى كه توفیق دیدار یافته اند، امتحان شدگانى كه لیاقت همنشینى با امام خویش را به اثبات رسانده اند، یاران با وفایى كه به خاطر اوج ایمان و تقوى و ولایت شان شرافت حضور در خیمه قائم(علیه السلام)را پیدا كرده اند، در كنار مولا و مراد خویش چه حالى دارند؟ حالِ منتظران نیز همانگونه است!

آنان چه آدابى را مراعات مى كنند؟ در نشست و برخاست ها و در سكوت و سخن گفتن هاى شان چه مراقبت هایى دارند؟

آداب و سلوك منتظران نیز همانند آداب و سلوك آنان است!( [16] )

جنگاوران ركاب مهدى(علیه السلام) چگونه اند؟ رزم آوران خدا جویى كه به عنوان جنود الهى برگزیده شده اند، جهادگران پیروزى كه پس از عمرى مجاهده با شیطان و هوس در زمره یاوران سپاه ایزدى امام قائم(علیه السلام) در آمده اند، پیكارجویان افتخار آفرینى كه شمشیر بركف در ركاب امام نور بر صف ظلمت زدگان سپاه شرك و كفر و ستم تاخته اند، در زیر پرچم سردار لشكر توحید چه حالى دارند؟ حال منتظران نیز همانگونه است!

حركت و حمله و جنگ و جهادشان به فرمان امام مجاهدین چگونه است؟ تلاش و مبارزه منتظران نیز همانند تلاش و مبارزه آنان است( [17] )!

شاهدان شهید سپاه رسول اللّه(صلى الله علیه وآله وسلم)چگونه اند؟ به خاك افتادگان مجروحى كه در دفاع از پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم)تا پاى جان جنگیده اند، به خون غلطیده گانى كه براى خدا و به عشق رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) از همه چیز و همه كس دست شسته و در آخرین لحظات حیات، چشم انتظار نگاه عطوفت و دست نوازش او، دیده به میانه میدان دوخته اند، مرغان شكسته بال و خونین پرى كه سر بر دامان پیامبر رحمت نهاده و با امداد از لبخند رضایت او، اجازه پرواز به باغ عطرآگین ملكوت یافته اند، چه حالى دارند؟ حال منتظران نیز همانگونه است!

ارزش آنان در تاریخ، اهمیّت آنان در بقاى دین، اعتبار آنان در نزد پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و اجر و مقام آنان در نزد خدا چقدر است؟ ارزش و اهمیّت و اعتبار و اجر و مقام منتظران نیز همانند ارزش و اهمیت و اعتبار و اجر و مقام آنان است!( [18] )

و اینگونه احادیث، خود بالاترین گواه بر میزان درجات منتظران است. درجاتى كه از همسانى با درجات روزه داران شروع مى شود و تا بى نهایت ادامه مى یابد. بى نهایتى كه تنها «عنداللّه» تحقق مى یابد، فقط در نزد خدا عملى مى شود.

«اَحْیاءٌ عند ربّهم یُرزَقُونَ».( [19] )

اگر چه در نگاهى عمیق تر همه درجات منتظرین در محدوده بى نهایت ها و خارج از حیطه درك و فهم ماست. زیرا در اولین درجه آنان نیز كه مقام روزه داران است، خدا فرمود:

«الصوم لى و أنا اجزى به.»( [20] )::
:: مرتبط با: عصر انتظار , مهدی شناسی , دانشنامه مهدویت ,
نویسنده : عین میم
تاریخ : پنجشنبه 10 مرداد 1392